Mobilya Atölyesi

Mobilya Yenileme Malzemeleri Nelerdir ?

boyama malzemeleri

Zımparalama

Zımpara motoru mobilya üstündeki eski boyayı ortadan kaldırma, astar sonrası ve son kat öncesi pürüzsüz yüzey oluşturmak için düz yüzeylerde kullanılır. Düz yüzey olmayan yerlerde el ile zımparalama yapılır. Zımparalama numarası ne kadar büyükse, finisaj sonuçları o kadar incedir. Yani kaba işlemler için büyük numaradan başlayarak, ince işlerde büyük numara ile devam edilmelidir.

Bariyer Atma

Tamirat ve zımparalama işleminden sonra ilk adım tabanca ile eşit düzeyde bariyer atmaktır. Bariyer eski boya kalıntısı ve yeni atılacak boya arasında geçiş elemanı olur. Bu sayede boyada kusma, tahribat, renk solması gibi istenmeyen durumların önüne geçilir.

Astarlama

Macun işleminden sonra astarlama yapılarak zemin hazırlanır. Tekrar zımparalama ile pürüzsüz hala getirerek ürün son kat boyaya hazır hale gelir.

Son Kat Boya İşlemi

Tercihe bağlı mat, yarı mat ya da parlak olarak son kat boya tabanca ile kademeler halinde atılır. Parlak lake kullanılmış ise sonrasında pasta ve cilalama yapmak gerekir.

Pasta – Cila

Dilediğimiz renkte parlak poliüretan boya ile boyadığımız ürün kuruduktan sonra zımpara ile zemin hazırlanır. Sonrasında pastalama makinesine keçe takılıp ürün üzerine kısmi pasta emdirilerek cilalama işlemi yapılır.

Boya Tabancası

Yukarıda anlatılmış olan bariyer atma, astarlama ve son kat boya işlemi görseldeki havalı tabanca ile yapılır. Kullanmak için havalı kompresör ve hortum bağlantısı gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir